Къща за гости БорАни Златоград ** се намира в най- южният град на България, Златоград, разположен в полите на югоизточни Родопи и в долината на река Върбица.
Малкото златно градче Златоград се кипри, обградено от високите борове на планината.
Градът има богата култура и многовековна история, а името му, възпято в песента за Дельо хайдутин, се носи в безкрайната Вселена.
Едно от първите имена на Златоград било Беловидово. Името произлязло от варосаните в бяло къщи и най-вече заради стърчащите снежнобели коминчета и зидове на къщите.
По време на турското робство Златоград се нарича Даръ-дере. Според една от теориите Дар-ъ дере идва от Дер-и-Дааре, означаващо „врата на водата, на изобилието“. А белите къщи на някогашното Беловидово са разпрострени именно покрай двете реки – Голяма и Малка река, които се събират и слагат началото на река Върбица.
Градът получава днешното си име - Златоград, след Освобождението от турско робство. Кръстниците на града са зеленото злато – тютюнът, залежите на олово-цинкова руда, бистра вода, чист планински въздух и златните хора.
Златоград е с население 7 000 души.
Градът е с надморска височина 420-550м. Преобладава умерено-континентален климат с планинското влияние на Родопите и Бяло море. Лятото е умерено, а зимата е сравнително мека.
Средногодишната температура на въздуха е 10,8 градуса. Максималната средна температура е през Юли – 20,6, а минималната средна е през Януари - -0,8. Средноодишната влажност на въздуха 75%, количеството на валежите е 1000л/кв.м като най-често и интензивни са през есента.
Къщата за гости в Златоград се намира:
- на 300км от столицата София
- на 150км от град Пловдив
- на 70км от курортния компплекс Пампорово
- на 60км от град Смолян
- на 6км от българо-гръцката граница, ГКПП Златоград- Термес
- на 70км от Бяло море
До града може да се стигне с автомобилен и автобусен транспорт по следните маршрути:
- Маршрут 1 - Пловдив – Асеновград – Бачково – Нареченски бани – Чепеларе- Пампорово - Смолян – Златоград
- Маршрут 2 - Пловдив – Поповица – Минерални бани – Кърджали – Джебел – Бенковски – Златоград
- Маршрут 3 – Пловдив – Асеновград – Червен – Тополово – Новаково – Кърджали – Джебел - Бенковски – Златоград
При посещението си в Къща за гости Борани** Златоград може да се насладите и на златоградските празници и традиционни възтановки.
Февруари „Трифониада”
Февруари може да присъствате на ритуалното зарязване на лозете. Местните винопроизводители и винарските изби представят вината си.
Март Стара марта
През Март е времето да изпратим зимата. Има много веселие, кукери, гонят се злите сили и се извършва ритуално прескачане на огън.
Тодоровден (първата събота след Сирни заговезни)
На този ден се прави възстановка на традиционната“кушия“, която представлява надбягване с коне, магарета и мулета. На фона на еуфорията се чуват звуците на народна музика, песни и гайди. Събитието е съпроводено с песни и танци, изпълнени от местните самодейни групи.
Април Великден
Боядисване на яйца и търг на козунаци. Организира се търг на великденски хлябове и златоградски ястия, както и боядисване на яйца. Събитието се състои на площада пред Етнографския музей. Всеки, който желае да покаже своето кулинарно майсторство е добре дошъл.
Юни „Еньовско хоро”
Народни танци на калдъръмения площад пред Етнографския музей с много хора, ритуално промушване под билковия венец и наричане на момините китки. Златоградчани и много гости на града преминават през венеца за здраве, весело настроение и усмивки през цялата година.
Август Пеперуга за дъжд
Пеперугата е ритуално облечена девойка в реката с клонки от бъз, който според народните вярвания е сигурен знак за наличието на изворна вода. С песни, момичетата обикалят някои от домовете в Стария град и завършват ритуала с хора и обредно къпане на „Пеперугата“. Накрая, на площада пред Етнографския музей се поставя софра с традиционния за този ритуал просеник.
Септември Делюви празници
от 20 до 23 септември Възстановка „Един пазарен ден преди 100 години“
Ноември „На Балканска скара в Златоград“ и Празник на Златоград (21.ХІ )
Организира се народно веселие по случай празника на града. На този ден стария град се изпълва с аромата и колорита на българската, сръбската и гръцката кухни и танцов фолклор.
-
Декември Златоградски коледари
- През месец май всяка година се провежда Трансграничен фолклорен събор на връх Костадин, край Златоград.
Задължително трябва да опитате от традиционните местни ястия, които с удоволствие ще ви бъдат приготвени в Къща за гости БорАни** Златоград:
- Пататник – вкусно изпечена баница с картофи
- Качамак – гъста каша от прясно смляно царевично брашно, полято с леко запържено масло, яйца и сирене.
- Лозови сърми – Сърми с ориз и месо или кайма, завити с лозови листа.
- Клин – баница с ориз и масълце
- Булгур – супа от боб, церевица и подправки.